Nestačí život len zachrániť

Autor: Beata Hirt | 23.9.2013 o 13:22 | Karma článku: 14,92 | Prečítané:  1591x

Je nedeľa. Dnes poobede v Košiciach  pochodovalo mnoho ľudí . Za svoje presvedčenie, za život. Aj ja som presvedčená, že každý ľudský život treba chrániť, brániť, opatrovať.  Preto mi je dnes veľmi smutno.  Spomínam na jedno dieťa, ktorému sme „zachránili“ život, ale sme mu nepomohli, neopatrovali  ho  s láskou, neochránili sme ho pred zlým ...

Keď hovorím my, myslím tým seba, svoju rodinu,  priateľov, znýmych z kostola, odborníkov z rôznych špecializovaných inštitúcii, štát, systém.

 

Má 24 rokov a je obvinený z vraždy.

Poznám ho od malička. Vyrastal v detskom domove, tak ako všetci jeho súrodenci. Malý Róm z osady, pravdepodobne aj s nejakým mentálnym obmedzením. Takže skoro nemožné, aby si  ho niekto chcel zobrať domov a vychovávať ako vlastné dieťa.

Občas som ho stretla, keď šli na prechádzku okolo nášho domu, celý kŕdeľ domováckych detí  s jedným vychovávateľom. Zopárkrát sa vypýtal, či môže zostať u nás na sobotu a večer som ho odviezla do domova. Takto vyrastal. Detský domov, škola, vychovávatelia, a občas odrobinky záujmu a  súcitu od cudzích ľudí, náznak toho, ako vyzerá šťastie detí, ktoré má niekto rád.

Potom som ho stretávala na ulici. Ako bezdomovca. Čas v domove skončil a on nemal kam ísť. Nevedel , nezvládol alebo sa nechcel zaradiť do nášho usporiadaného sveta?  Mal len svojho psa. Myslím, že ho mal veľmi rád. Asi veľmi túžil po tom, aby ho mal niekto rád a aby aj on mohol mať rád. V nedeľu sedával pred kostolom, aj so svojim psom, a žobral.

 

A my sme mu dali pár drobných ...

Koncom leta som počula správu. Našli zavraždenú bezdomovkyňu a pravdepodobne je vrahom on. Nerozumiem , neviem si predstaviť, čo sa stalo. Veď je to ten chlapec, ktorý k nám chodieval, ten, ktorý pokorne so sklonenou hlavou sedel pred kostolom, ten, s ktorým som prehodila občas pár slov.

 

Dnes na neho opäť spomínam, v hlave mám kolotoč nezodpovedaných otázok.

Preto teraz rozmýšľam o tom, ako využiť toľkú energiu, záujem, dobrú vôľu a  odhodlanie chrániť život.  Nestačí život len zachrániť.  Hľadajme spolu riešenia, aby každý zachránený život dostal šancu žiť dôstojne, v bezpečí a v láske. Aby mal vždy niekoho, kto ho bude ochraňovať, opatrovať,  kto ho prijme a naučí byť dobrým človekom.

 

Aby sme dokázali zachránené životy pripraviť na život.

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Amnestie, Roháč a Sýkora. Čo má vplyv na prípad vraždy Remiáša

Na rozhodnutie o Mečiarových amnestiách má Ústavný súd posledné dni. Nájomný vrah Roháč dostal doživotie. Pri vražde Sýkoru sa spomína SIS.

DOMOV

Koalícia sa chce náhle zbaviť šéfa Ústavu pamäti národa

Ak by zmena zákona prešla, nové pravidlá začnú platiť od 15. októbra 2017.


Už ste čítali?